Kodukord

TARTU LASTEAED MÕMMIK KODUKORD

Koostöös lasteaia hoolekogu ja pedagoogilise nõukoguga on kinnitatud lasteaia uus kodukord, mis hakkab kehtima 16.07.2024.a

1. ÜLDSÄTTED
1.1. Kodukord lähtub Koolieelse lasteasutuse seadusest ja sellest tulenevatest õigusaktidest.
1.2. Kodukord on täitmiseks kohustuslik Tartu Lasteaias Mõmmik käivatele lastele, nende vanematele, lasteaia töötajatele ja lasteaias läbiviidavate huviringide juhendajatele.
1.4. Kodukord on avalik dokument, mis on kättesaadav lasteaia veebilehel ja paberkandjal rühmaruumis.

2. ÜLDINFO
2.1. Lasteaed on avatud tööpäevadel kell 7.00-18.30. Ajavahemikul 18.00-18.30 töötab valverühm. Valverühma viiakse laps kell 17.55. Palume lapsele valverühma järgi tulla hiljemalt kell 18.15, et laps jõuaks riietuda.
2.2. Lasteaed on suletud riigipühadel. Uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale vahetult eelneval tööpäeval töötab lasteaed kl 7.00-15.30.
2.3. Lasteaed lähtub oma tegevuses Eesti Vabariigi haridusseaduses sätestatud põhimõttest, et alusharidus omandatakse põhiliselt kodus ning selle eest vastutavad eelkõige vanemad. Lasteaed toetab ja täiendab kodust kasvatust.
2.4. Lasteaias võidakse viia läbi tasulisi huviringe, milles osalemine on vabatahtlik. Huviringi läbiviimise ja sellega seotud teabe jagamise eest lapsevanemale vastutab huviringi läbiviija.
2.5. Vastavalt vajadusele on lasteaia juhtkonnal õigus liita rühmi ja teha muudatusi töökorralduses (suvekuudel, pühade eelsetel päevadel ja õpetaja haigestumisel). Suvekuudel töötab lasteaed arvestades lastevanemate soove.

3. LASTEAEDA TOOMINE JA KOJU VIIMINE
3.1. Soovitav on laps tuua lasteaeda õigeaegselt – vähemalt viis minutit enne hommikusöögi algust ning kui laps ei söö hommikueinet, siis viis minutit enne kella üheksat, kui algavad õppetegevused.
3.2. Võimalusel tuleks vältida lapse toomist lasteaeda õppetegevuste läbiviimise ajal (9.00- 11.00), sest see häirib laste keskendumist ning juhib tähelepanu õppetegevuselt kõrvale. Samuti tuleks sel ajavahemikul ning lõunasel ajal (13.00-15.00) vältida rühma õpetajale helistamist, välja arvatud eriolukorrast teavitamiseks.
3.3. Lapsevanem annab isiklikult oma lapse rühma töötajale üle ning järele tulles peab lapsevanem veenduma, et rühma õpetaja on lapse lahkumist märganud.
3.4. Hommikusel vastuvõtul rääkige rühma õpetajale oma lapse muredest, mis võivad päeva jooksul lapse käitumist mõjutada (näiteks halb uni, tervislikud probleemid).
3.5. Lapse haigestumisel või muul puudumise põhjusel palun teatage sellest lasteaeda hiljemalt kell 9.00.
3.6. Teatage rühma õpetajale, kui teie lapsele tuleb järele keegi teine peale ema või isa, rühma töötaja võib keelduda last üle andmast alaealisele ja selleks volitamata isikule. Joobes või vm meelemürkide mõju all olemise tunnustega inimesele last üle ei anta.
3.7. Kui Teie lapse toob ja viib ära vanem vend või õde soovitame lapsevanemal vähemalt kord nädalas rühmaõpetajalt küsida infot oma lapse kohta.
3.8. Kui Teie kodune aadress või telefoninumber muutub, siis palun informeerige rühmaõpetajat.
3.9. Lapsevanem tutvub rühma koridori tahvlil oleva infoga ning jälgib Eliis e-keskkonna kaudu saadud infot.
3.10. Lasteaed suletakse kell 18.30. Lapsevanem tuleb lapsele järele võimalusel vähemalt 15 minutit enne lasteaia sulgemist, et õpetaja saaks vajadusel vanemaga vestelda. Kui lapsele ei ole selleks ajaks lasteaeda järele tuldud, on õpetaja veel 0,5 tunni lapsega lasteaias ning püüab lapse vanematega telefoni teel kontakti saada. Kui see ei õnnestu, võtab õpetaja ühendust politseiga, kes viib lapse turvakodusse.
3.11. Lasteaia õueala on motoriseeritud liiklusvahenditele suletud, va lasteaeda teenindavale (lubadega) transpordile.
3.12. Turvalisuse tagamiseks on lasteaia hoones fonolukk. Lapsevanemad ja lasteaia töötajad sulgevad enda järel uksed ja väravad, et tagada laste turvalisus.
3.13. Lasteaia hoones ja territooriumil on koerte ja kassidega viibimine keelatud.

4. TOIDURAHA JA OSALUSTASU TASUMINE
4.1. Õppetasu ja toiduraha päevatasu arve edastab lapsevanema poolt ARNO keskkonda antud e-posti aadressile Tartu Linnavalitsus hiljemalt 15.kuupäevaks. E-posti aadressi puudumisel edastab lasteaed arve lapsevanemale paberkandjal.
4.3. Arve peab olema tasutud jooksva kuu 20. kuupäevaks vastavalt arvel toodud rekvisiitidele.
4.4. Kui laps haigestub või mingil muul põhjusel puudub, tuleb sellest teatada esimesel võimalusel, helistades rühma kontakttelefonil, saates e-kirja või märkides puudumise Eliis.ee keskkonnas.
4.5. Toiduraha päevatasu arvestamisel lähtutakse kalendrikuu tegelikest toidukordadest, eeldusel, et lapsevanem on õigeaegselt teavitanud lapse puudumisest.

5. RIIETUS JA HÜGIEEN
5.1. Laps tuleb lasteaeda puhaste ja tervete riietega (k.a. jope lukud) ning korrastatud välimusega. Lapsel on seljas paraja suurusega riided ja jalanõud, millele on soovitatav kirjutada lapse nimi ning samuti markeerida teised isiklikud vahendid, et ennetada isiklike asjade kadumist.
5.2. Laps vajab ilmale vastavaid riideid kogu päevaks. Õues mängimiseks on soovitata ilmastikukindel ja kergesti puhastatav riietus, et lapsel oleks võimalik iga ilmaga viibida värskes õhus. Jahedal ajal on soovitatav kasutada labakindaid, ning sõrmikud vaid juhul, kui laps oskab neid iseseisvalt kätte panna. Suveperioodil on vajalik õhuke peakate (müts, pearätik), mis kaitseb päikese eest.
5.3. Laste turvalisuse huvides tuleks vältida õueriietel pikki nööre ning kaelas pikki rippuvaid salle.
5.4. Lasteaia siseruumides on vajalikud libisemiskindlad vahetusjalanõud, mille jalga panekuga ja jalast äravõtmisega saab laps ise hakkama.
5.5. Lapsevanem jälgib, et lapse kapis oleks tagavarapesu ja sukkpüksid (eriti soovitatav sõimeealistel lastel).
5.6. Laps vajab lasteaias võimlemisriideid (t-särk ja püksid), mis tuleks paigutada eraldi kotti.
5.7. Lasteaed ei vastuta riiete ja jalanõude määrdumise või kahjustumise eest. Lasteaias kahjustunud riideid või jalanõusid lapsevanemale rahaliselt ei hüvitata
5.8. Et lapsel tekiks oskused ja harjumus hoida korras oma riiulil olevad riided, vajab laps lapsevanema juhendamist ja abi oma riiuli korrashoidmisel. Vanem võtab riiulitelt kaasa ka lapse tehtud joonistused, üleliigsed ja määrdunud riided jm.
5.9. Lapse kapi korrashoiu eest vastutab lapsevanem.

6. SÖÖMINE JA SÜNNIPÄEVAD
6.1. Lasteaias on kolm toidukorda:
hommikusöök 8.30-9.00
lõunasöök sõimerühmadel 12.00 -12.30 ja aiarühmadel 12.15-12.45
õhtuoode 15.30-16.00
6.2. Lapsevanemal on võimalik loobuda ühest või mitmest toidukorrast, kui ta teavitab rühmaõpetajat õigeaegselt (toitlustamisele eelneval tööpäeval kella 14.00-ks) sellest ette.
6.3. Lapse puudumisest teavitab lapsevanem rühmaõpetajat hiljemalt toitlustamisele eelneva tööpäeval kella 14.00-ks, eelistatult Eliisi infosüsteemis. Kui vanem ei teata lapse puudumisest õigeaegselt, tuleb tal tasuda puudutud päeva hommikusöögi eest.
6.4. Kui vanem ei teata lapse puudumisest puudumise päeva hommikul kella 9.00-ks, tuleb tasuda kogu päeva toidukordade eest.
6.5. Lapse toitumise erisusest (allergia jm) teavitab lapsevanem rühma õpetajat kirjalikult koheselt pärast erisuse vajadusest teadasaamist, et rühma õpetajad saaksid sellega toidukordade ajal arvestada.
6.6. Nädala menüüga on võimalik tutvuda rühmas ja Eliis.eu e-keskkonnas.
6.7. Laste sünnipäevade tähistamise viisi lepivad kokku vastava rühma lapsevanemad koostöös rühma õpetajatega. Lapse sünnipäeva tähistamisel lasteaias, ei ole lubatud pakkuda kodus valmistatud toite.

7. KODUST KAASA VÕETUD MÄNGUASJAD
7.1. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele.
7.2. Rühma õpetaja ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasja kadumise või purunemise eest.
7.3. Lapsele ei anta lasteaeda kaasa militaarseid või vägivallale õhutavaid mänguasju, ehteid, kosmeetikavahendeid, raha, telefone ega tahvelarvuteid jms. Lapsel on lubatud infotehnoloogia vahendid kaasa võtta kokkuleppel rühma õpetajaga, kui selleks on mõjuv põhjus.
7.4. Kaasa võetud spordivahendite (kelkude, suuskade jne) toomise ja viimise eest vastutab lapsevanem. Esemed on soovitatav märgistada lapse nimega.
7.5. Lasteaia õuealal on jalgratta ja tõukerattaga sõitmine keelatud v.a. tervele lasteaiale korraldatud sportlikel ühisüritustel.

8. UNE- VÕI PUHKEAEG
8.1. Laste päevane une- või puhkeaeg on 13.00-15.00.
8.2. Ühe kuni kolme aasta vanusele lapsele võimaldatakse vähemalt üks päevane uneaeg. Vanematele lastele tagatakse päevas vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une ja muu vaikse tegevuse vahel. Vaiksed tegevused on õpetaja poolt pakutavad tegevused, mis on lapsele meelepärased. Päevast und vajavaid lapsi segada ei tohi.
8.3. Reeglina ei äratata lapsi uneajal. Vajadusest lõuna ajal laps lasteaiast ära viia teavitab lapsevanem rühma õpetajat hommikul või enne une- või puhkeaja algust.

9. LAPSE TERVIS, HEAOLU JA TURVALISUS
9.1. Lapsevanem toob lasteaeda terve, puhtalt ja eakohaselt riietatud, lõigatud küüntega, kammitud juustega (pikad juuksed kokku kinnitatud) lapse.
9.2. Lasteaeda haiget last tuua ei tohi. Kui lapsel on palavik ja ta tunneb ennast halvasti, siis on tal raske viibida laste kollektiivis ning on oht nakatada teisi lapsi.
9.3. Lapsele ei ole lubatud lasteaeda panna kaasa ravimeid. Erandkorras võib lapsevanema kirjaliku avalduse alusel manustada lapsele ravimeid lasteaia direktori poolt määratud isik.
9.4. Kui laps haigestub lasteaias, võetakse vanematega viivitamata ühendust ja lapsevanem viib lapse koju.
9.5. Vigastuste korral antakse lapsele vältimatut esmaabi lasteaia personali poolt, vajadusel kutsutakse kiirabi ja esimesel võimalusel võetakse ühendust lapse vanematega.
9.6. Kui laps vajab terviseseisundist tulenevalt eritingimusi või hoolt, tuleb sellest kirjalikult informeerida lasteaia direktorit ja rühma õpetajaid.
9.7. Lapsel peavad olema kaasas isiklikud hügieenitarbed (kamm, taskurätt, vajadusel aluspesu).
9.8. Lasteaia direktor teatab telefoni või e-kirja teel Terviseametit ning avaldab lastevanematele lasteasutuses levivast nakkushaiguse juhtumist või puhangust.
9.9. Õppekäigu ajal väljaspool lasteaia territooriumit on lapsed ja töötajad helkurvestides.

10. ÕPPE- JA KASVATUSTEGEVUSED
10.1. Lasteaed viib igapäevaselt läbi õppe- ja kasvatustegevusi. Igapäevased õppe- ja kasvatustegevused on planeeritud lasteaia õppekavast ja rühma tegevuskavast lähtuvalt kui ka lähtuvalt lapse arengust. Perioodiplaanid on väljas rühma teadetetahvlil ja Eliis.ee e-keskkonnas.Igal nädalal on kindel teema, mille raames viiakse läbi lõimitud mängulisi
10.2. Lasteasutuse õppekava on koostatud selliselt, et selle läbides on laps valmis kooli minema. Koolivalmiduse saavutamiseks on vajalik lapse pidev kohalkäimine.
10.3. Lasteasutuse pedagoogid analüüsivad ja hindavad lapse arengut. Lapse arengu hindamine toimub igapäevases õppe- ja kasvatusprotsessis. Lapse arengu jälgimiseks koostatakse igale lapsele arengumapp. Koos lapsevanemaga toimub üks kord aastas lapse arenguvestlus.
10.4. Õppetegevused toimuvad rühma ruumides, õues, saalis, jututoas, metsatoas, eripedagoogi või logopeedi kabinetis.
10.5. Õppe mitmekesistamiseks organiseerivad rühma õpetajad õppekäike, millest informeeritakse lapsevanemaid.
10.6. Iga õppeaasta algul (septembris ja oktoobris) uurib lasteaia logopeed laste kõnet ning fikseerib tulemused (need kajastuvad lapse arengu vaatluslehel), ja selleks ei pea lapsevanema nõusolekut küsima. Logopeed selgitab välja kõneliste ja arenguliste erivajadustega lapsed. Alustades lapsega kõneravi võtab logopeed lapsevanemalt kirjaliku nõusoleku või kõneravist keeldumise kinnituse. Logopeed nõustab vanemaid lapse kõnearengu valdkondades ja vajadusel soovitab erispetsialistide konsultatsioone.
10.7. Kui lapsevanemal on vajadus lapse arengukirjelduse väljavõtte esitamiseks erispetsialistile (psühholoog, eriarst jne) tuleb selleks pöörduda rühmaõpetaja või logopeedi poole. Lasteasutus väljastab dokumendi vähemalt 30 päeva jooksul, kuid kokkuleppel on võimalik seda teha varem.
10.8. Kui lapsevanem soovib oma last varem kooli panna või saada lapsele koolipikendust, siis tuleb sellest teavitada lasteasutuse direktorit ja esitada Rajaleidja koolivälise meeskonna otsus.
10.9. Lapse kooli minekuga seoses, väljastab lasteasutus lapsevanemale koolivalmiduskaardi.
10.10. Õppetegevustest salvestise tegemine on lubatud üksnes lasteaia ja kõigi õppetegevuses osalevate laste seaduslike esindajate nõusolekul ühekordse tegevusena, kas lasteaeda tutvustava video tegemiseks või õppe- ja kasvatustöö eesmärgil. Õppetegevusest salvestise tegemise soovist peab informeerima eelnevalt lasteaia juhtkonda, kes otsustab igakordselt kas selline tegevus on lubatav arvestades lasteaia väärtusi ja laste huve.

11. KOOSTÖÖ JA INFOVAHETUS
11.1. Lasteaed on lapsele teiseks koduks, hoidkem ja austagem siis vastastiku seda kodu, tema rahu ja korda.
11.2. Hea koostöö rühmaõpetaja ja lapsevanema vahel tagab lapse kiirema kohanemise.
11.3. Lasteaias toimuvatest sündmustest teavitatakse rühma riietusruumi seinal oleva teadetetahvli, Eliis.eu e-keskkonna või e-posti kaudu. Teadetetahvlil on tutvumiseks välja pandud rühma perioodiplaan, menüü, päevakava jm. Üldine info on lasteaia kodulehel https://www.lasteaedmommik.ee.
11.4. Õppe- ja kasvatustegevust ning last puudutav info (sh eripedagoogi individuaaltunnid) on lapsevanemale nähtav Eliis.eu veebikeskkonnas, millega on võimalik liituda, kui laps hakkab käima lasteaias.
11.5. Rühma lastevanemate seisukohad koondab ja edastab lasteaia direktorile rühma hoolekogu esindaja.
11.6. Kui lasteaia töökorraldus või muud asjaolud tekitavad rahulolematust, tuleb seda öelda kas rühma õpetajale, õppealajuhatajale, lasteaia direktorile või hoolekogu liikmele.
11.7. Elukoha, mobiiltelefoni numbri ning e-posti aadressi muutustest tuleb rühma õpetajat teavitada viivitamatult.
11.8. Lasteaia töötajad kaitsevad last ja pere puudutavaid andmeid vastavalt andmekaitse seadusele. Lasteaia andmekaitse tingimused ja andmekaitsespetsialisti kontaktid on kättesaadavad lasteaia veebilehel.

Alates kella 18.00- 18.30 töötab lasteaias valverühm. Valverühma viiakse laps kell 17.55. Valverühm asub I korrusel Õnnekarude rühmas (4.rühm). Valverühma lahtiolekuajal on lapse oma rühm suletud. Ilusate ilmadega on lapsed õues.  Palume oma rühma õpetajat teavitada, kui lapsel on tarvis jääda valverühma. Seda saab teha nii hommikul kui päeva jooksul rühma helistades. Nii on õpetajal ja lapsel mõnusam ja rahulikum õhtul koos toimetamist planeerida ning pikk päev ei tule lapsele ehmatusena.

Palume lapsele valverühma järgi tulla hiljemalt kell 18.15, et laps jõuaks riietuda.

Lasteaed suletakse kell 18.30.